X

Have a NYU Net id? Login here

FiQ Schedule

All sessions will take place at 111 2nd Avenue except when noted otherwise.  Studios Normandy, Son of Normandy, and Studio 2 are all located at 111 2nd Avenue.

  Thursday 1/14
6pm-8pm Dean's Conference Room
(721 Broadway, 12th Fl)
  Welcome Reception

Allyson Green, Dean
Tisch School of the Arts

Symposium Co-Chairs
Pam Pietro
Rosemary Quinn
Nina Martin
  Friday 1/15    
  Normandy
(2nd fl)
Son of Normandy
(2nd fl)
Studio 2
(4th fl)
9:30am-10:00am Check-in/Coffee    
10:00am-12:30pm Suprapto/Amerta Movement
Margit Gallanter
Katya Bloom
Melinda Buckwalter
Julie Nathanielsz
Sally Dean
Simon Slidders
Marilin Martinez
Rachel Rosenthal &
Doing by Doing
Nehara Kalev
Dan Poirier
Facilitator:
Sarah Gamblin
Judith Dunn Legacy
Penny Campbell
(Skype)
with Katherine Ferrier

Live Dance Theater
Revisited
Jess Humphreys
Leslie Seiters
Liam Clancy
Kris Apple
Yolande Snaith

Facilitator:
Sandra Mathern
Barbara Dilley
(Skype)
with Margaret Paek

Viewpoints
Mary Overlie

Ensemble Thinking
Lower Left
Performance
Collective

Facilitator:
Rachael Lincoln
12:30pm-2:00pm LUNCH
Dean's Conference Room
(721 Broadway, 12th fl)
   
2:00pm-4:00pm Flexing the Scale of
Attention in Enemble
Environments

Nita Little

Action Theater
Jenny Beth Schaffer
Heather Harpham

Facilitator:
Pam Pietro
Tuning Scores
Lisa Nelson

Facilitator:
K.J. Holmes
Panel
Ensembles Practicing
Over Time
Channel Z
Live Dance
Lower Left
Prosodic Body
Dance Cartel

Facilitators:
Paul Langland
Karen Schaffman
6:00pm-7:30pm Jerry Labowitz Theater
(1 Washington Place)
 
   
  Research in Performance
Ready Go Ensembles
FiQ Participants

Facilitators:
Andrew Wass
Amii Legendre
   
  Saturday 1/16    
  Normandy
(2nd fl)
Son of Normandy
(2nd fl)
Studio 2
(4th fl)
9:30am-10:00am Check-in/Coffee    
10:00am-
12:30pm

Roundtable
Embodying as Allies

Facilitators:

Margit Galanter
Gwendolyn Alker
Dolphin Dance Project
Chisa Hidaka
Ben Harley

iLAND-Interdisciplinary
Laboratory for
Art Nature and Dance
(out of doors)

Jennifer Monson et.al

Facilitator:
Rebecca Bryant
Tim Etchells
(Skype)
with Shelley Senter

Presence & Emptiness
Steve Wangh

Applied Theatre in Prisons
Nancy Smithner

Facilitator:
Rosemary Quinn  
12:30pm-2:00pm LUNCH
Dean's Conference Room
(721 Broadway, 12th fl)
   
2:00pm-4:00pm Emergent Project
Susan Sgorbati

Operatic Play:
Therapuetic Space
Maria Hodermarska

Facilitator:
Johanna Meyer
Roundtable
What Are We Doing?

Facilitators:
Phyllis Lamhut
Lila Hurwitz
Leslie Scates
Music/Dance
Ensemble Event
Robert Kaplan
Kris Apple
David Rothenberg
Andy Russ
Melanie Maar et. al.

Facilitator:
K.J. Holmes
6:00pm-7:30pm Loewe Theater
(721 Broadway, 2nd fl)
   
  Research in Performance
Ready Go Ensembles
FiQ Participants

Facilitator:

Rachael Lincoln
Lila Hurwitz
Leslie Scates
   
   Sunday 1/17
  Studio 2
(4th fl)
9:30am-10:00am Check-in/Coffee
10:00am-12:30pm Mapping Lineage Project

Symposium Synthesis
Review
Nina Martin
Melinda Buckwater
Kent De Spain
Margit Galanter

Facilitator:
Gwendolyn Alker